Ocet spirytusowy - idealny środek czyszczący!

Nie jestem pewna, od ilu lat stosuję ocet do sprzątania domu, ale od samego początku byłam zachwycona jego skutecznością. Z czasem odkryłam, że z octu, wody i jeszcze kilku prostych składników można wyczarować produkty do sprzątania praktycznie każdej powierzchni w domu. Wiele osób traktuje go jako dodatek do potraw, ale zastosowań i zalet octu jest zdecydowanie więcej.
Ocet spirytusowy to wodny roztwór kwasu octowego, który powstaje w wyniku fermentacji octowej alkoholu. W większości sklepów znajdziemy ocet o stężeniu 10% i taki też ocet z powodzeniem nada się nie tylko do kuchni. Warto go stosować do sprzątania, gdyż ma działanie:
- oczyszczające,
- dezynfekujące,
- odtłuszczające,
- odkamieniające,
- odplamiające,
- nabłyszczające.



Wiele osób boi się stosowania octu ze względu na jego intensywny zapach. W tym miejscu należy wyjaśnić, że zapach octu ulatnia się zaraz po jego wyschnięciu, a dodatkowo można zniwelować go za pomocą kilku kropel olejku zapachowego. 
Ocet ma działanie odkamieniające, więc nie powinno się go stosować na powierzchnie kamienne (np. granitowe lub marmurowe blaty kuchenne), gdyż mogą ulec zniszczeniu.

Oto kilka zastosowań octu w pracach domowych:

1. Ocet jako odkamieniacz do czajnika.
Na dnie czajnika po jakimś czasie zbiera się osad kamienny, który ciężko usunąć. Idąc za radami naszych babć warto w takim wypadku użyć właśnie octu. Do czajnika wlej około 2 szklanki wody i jedną szklankę octu. Wszystko zagotuj. Następnie wypłucz czajnik i zagotuj w nim czystą wodę, aby pozbyć się resztek octu.
Jeśli kamień jest bardzo oporny, wlej na dno czajnika czysty ocet, zagotuj i pozostaw na całą noc. Rano wylej ocet, a następnie postąp tak, jak w pierwszym przypadku.

2. Ocet jako płyn do płukania tkanin.
Gdy czytam składy sklepowych płynów do płukania tkanin to dostaję bólu głowy. Może i zmiękczają one ubrania i nadają im piękny zapach, ale fundują one naszej skórze również kontakt z wieloma nieciekawymi substancjami. Warto rozważyć zamianę gotowców na coś bardziej "eco". Wystarczy, że na butelkę octu dodasz kilkanaście kropel ulubionego olejku zapachowego (kwiat bawełny lub lawenda sprawdzają się tutaj idealnie). Ocet rewelacyjnie wypłukuje resztki proszku do prania, zmiękcza tkaniny i zatrzymuje ich kolor, a dzięki zastosowaniu olejków zapachowych pozostawia na ubraniach piękny zapach. 

3. Ocet jako nabłyszczacz do sztućców i naczyń.
 Kiedy pracowałam jeszcze w hotelu, przy którym znajdowała się wysokiej klasy restauracja, miałam okazję podpatrzeć przygotowania personelu do wieczornego serwisu. Przed ułożeniem na stołach zastawy kelnerki dokładnie przecierały sztućce bawełnianą szmatką nasączoną delikatnie octem. Ten zabieg sprawiał, że widelce, noże i łyżki były nieskazitelnie czyste - bez smug i zacieków.
Ocet bardzo dobrze sprawdza się także w roli nabłyszczacza używanego do zmywarek. Nie tylko nabłyszcza naczynia, ale również wypłukuje i usuwa resztki środka czyszczącego. W tym celu sprawdza się świetnie i jest rozwiązaniem na pewno bardziej ekologicznym!



4. Ocet do mycia okien i luster.
Nie przypominam sobie, żebym w życiu "sprzed octu" kiedykolwiek była zadowolona z wyglądu moich okien czy luster. Po zastosowaniu sklepowych płynów do mycia okien zawsze pozostawały jakieś smugi i im bardziej chciałam je usunąć, tym gorzej wyglądały. Odkryłam jednak ocet i wszystko się zmieniło! Mieszanka idealna to 1:1, czyli 1 część octu na 1 część wody, najlepiej w butelce ze spryskiwaczem. Do tego ściereczki z mikrofibry i mam okna bez ani jednej smugi!

5. Ocet do mycia podłóg.
Przepis jest prosty: na wiadro ciepłej wody dodajemy 1 szklankę octu i kilka - kilkanaście kropli ulubionego olejku zapachowego. Taka mieszanka nie tylko umyje podłogi, ale usunie z nich resztki pyłu poremontowego, dlatego jeśli zmagasz się z białymi smugami na panelach, koniecznie wypróbuj ten sposób! 
Dla jakich podłóg? Panele, drewno, płytki.
Nie stosuj do kamiennych posadzek i uważaj na drewno lakierowane. 

6. Ocet do mycia łazienki.
Moja ulubiona uniwersalna mikstura do mycia łazienki to 1/3 octu + 2/3 wody + kilka kropel olejku zapachowego. Umyjesz nią umywalkę, wannę, brodzik, sedes, utensylia łazienkowe, kafelki na ścianach, meble itp.

Za stosowaniem octu w pracach domowych przemawia jego dostępność, uniwersalność oraz cena. Jest to środek ekonomiczny i ekologiczny. Mam nadzieję, że skorzystasz z któregoś sposobu na zastosowanie octu. Jeśli tak, pochwal się koniecznie w komentarzach. A może masz już jakiś swój ulubiony sposób? :) 

23 komentarze:

  1. Super wszystko prosto opisane ;)Uwielbiam twój kanał, mogłabyś zrobić jakiś wpis o wycieraniu kurzu,nie cierpię tego robić..

    OdpowiedzUsuń
  2. Idziesz jak burza z tymi wpisami, Kochana. Ledwo zaczęłam czytać pierwszy wpis, dowiedziawszy się o blogu, a tu już 4 :)

    Też czasami stosuje ocet.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Też lubię stosować ocet, oprócz wspomnianych przez Ciebie zalet ma też inną, jest tani :) i można go kupić praktycznie na każdym rogu. Jednak przestrzegam przed stosowaniem go w delikatnych urządzeniach typu ekspres do kawy czy czajnikach. Czyszczenie czajnika skończyło się tym, że zaczął przeciekać, ekspres padł na amen, nawet serwis nie dał rady naprawić. Dostałam za to informację, że nie wolno go stosować do odkamieniania nowoczesnych urządzeń, bo rozpuszcza silikon, który w tych ekspresach czy czajnikach jest stosowany jako uszczelniacz. Tak więc dla octowego czyszczenia tak, ale z odkamienianiem ... ostrożnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Juz zrobilam odpowiedni dopisek. Sama odkamieniam regularnie czajnik i ekspres do kawy i nic sie nie dzieje, ale duzo pewnie zalezy od sprzetu. Dziekuje za rade!

      Usuń
    2. Czajnik lepiej odkamieniać kwaskiem cytrynowym

      Usuń
  4. Również używam ocet do sporządzania łazienek sprawdza się rewelacyjnie z kilkoma kroplami olejku wszystko lśni jak nowe a do okien i luster rewelacja żaden płyn tak nie działa :-) Pozdrawiam :-) Uwielbiam Twoje filmiki również te o tematyce sprzataniowej sama uwielbiam porzadek u mnie wszystko musi być na swoim miejscu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciesze sie, ze podzielasz moje zdanie nt octu :D To faktycznie zloty srodek :)

      Usuń
  5. Mnie ciągle drażni zapach octu, jednak po tym poście poszukam jakiegoś olejku może właśnie lawendowego i zacznę go częściej wykorzystywać do sprzątania :) a tak w ogóle świetny i pomocny post ! aż mam ochotę rzucić naukę do sesji i sprzątać :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nauki nie zaniedbuj, ale po sesji koniecznie wyprobuj dodac olejek do octu :) Dodaj tyle, zeby zdominowal zapach octu!

      Usuń
  6. Ja też stosuje ocet do mycia ale wciąż nie mogę pozbyć się jego zapachu :/ oczywiście kropelki zapachowe dodaje i nic to nie daje :(

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja też stosuje ocet do mycia ale wciąż nie mogę pozbyć się jego zapachu :/ oczywiście kropelki zapachowe dodaje ale to nic nie daje :(

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam. Próbuje sprzątać używając octu i sody ale nie do końca mi to wychodzi 😟 Piekarnika ani soda ani ocet nie wyczyściły tak jakbym się tego spodziewała a teraz soda pojawia się na dnie po każdym użyciu termoobiegu w piejarniku. Tak samo ocet nie poradził sobie z brudna od garnków szafką kuchenna ani z okapem. Tak więc moja fascynacja ekologicznymi produktami szybko maleje. Jedynie pasta z mydła,sody i olejku z jakiegoś bloga sprawdza się do mycia zlewu,wanny i umywalki.

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie uważam, aby korzystanie z octu spirytusowego podczas sprzątania było dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszym jest korzystanie z detergentów cieszącymi się dobrymi opiniami. Sam, często zaopatruję się w nie za pośrednictwem https://www.leifheitsklep.pl/

    OdpowiedzUsuń
  10. Może faktycznie ten środek dobrze sprząta, ale niestety ja nie jestem w stanie czasami wytrzymać takiego zapachu. Dla mnie bardzo ważnym jest to, że mam w domu z firmy zdrovi bardzo dobry oczyszczacz powietrza więc w tym wypadku jak najbardziej świeże powietrze jest dla mnie najważniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  11. Mój stary czajnik jest już nie do wyczyszczenia. Próbowałam wszystkiego, ale to już chyba czas, aby kupić coś nowego. Strona https://www.oleole.pl/czajniki,_Russell-Hobbs.bhtml i ta firma oferują tak świetne modele czajników, że aż ciężko się nie zdecydować na któryś z nich.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja do odkamieniania mojego czajnika używam przeważnie sody oczyszczonej. Produkt świetnie nadaje się do usuwania kamienia z czajników elektrycznych https://duka.com/pl/agd/czajniki-elektryczne. Zawarty w nim wodorowęglan sodu ma delikatne właściwości żrące, co w pełni wystarcza aby dokładnie oczyścić każdy czajnik.

      Usuń
  12. Ocet znam ale nie stosuję często ze względu na zapach... Dzieci moje są bardzo wyczulone i od razu wiedzą jak ocet był stosowany. Ale mamy równie skuteczne środki do czyszczenia i bez zbędnej chemii w składzie. Na https://ludwikekologiczny.pl/ludwik-ekologiczny-plyn-uniwersalny-plyn-uniwersalny/ zobaczcie, ten płyn sprawdzi się na pewno.

    OdpowiedzUsuń
  13. Może ocet dobrze czyści, ale ma nieładny zapach. To mi się wydaje, że lepiej stosować ekologiczne środki czystości https://www.inco.pl/dzialalnosci/domowe-srodki-czystosci gdyż są one o neutralnym zapachu, a także bezpieczne dla środowiska i człowieka

    OdpowiedzUsuń
  14. Wszystkim, którym zapach octu się nie podoba powiem, że i tak ma mniej drażniący wpływ niż wiele środków do czyszczenia i usuwania kamienia w łazience. Z moich osobistych obserwacji wynika, że ocet ma lepsze działanie jeśli go podgrzejemy w mikrofalówce.

    OdpowiedzUsuń
  15. Wybór odpowiedniej firmy serwisowej to klucz do długotrwałego i bezproblemowego użytkowania sprzętu AGD. https://serwisagd-technik.pl/firma/ to firma, która zna się na swojej pracy, oferując profesjonalne usługi serwisowe, które pomogą Ci cieszyć się sprzętem AGD przez długie lata.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Lavendova , Blogger